Suyun Altındaki Uçurum (Kaş 2008)

İlk gün yoldan dolayı geç kaldığımız için biraz karanlığa kalmıştık dalışlarımızı bitirmek için ama bu sefer otelimizden teknemize rahatlıkla geçtik ve dalışlarımızı yapacağımız yere doğru teknemizle hareket etmeye başladık. Bugün dalış yapacağımız yerin çok güzel olduğunu ve bütün gün burada sabit olarak dalış yapacağımız tekrar söylenince gerçekten çok sevindim.

Teknemizle bir süre gittik ve gittik. Bu arada eğitimden alışkanlık olarak ekipman kurmak için güneşlenmek yerine teknenin altına indim. Ekipmanımı hazırladığım ve lastiklerle askısına bağladım. Daha yolumuz olduğunu öğrenince biraz yukarı çıkıp güneşleneyim dedim. 15 – 20 dakika sonrasında dalış yapacağımız yere geldik. Burasının adının Oasis Reef olduğu söyledi.

İlk gün her hangi bir aksilik olmadı ama bugün olacağının işaretini yukarıya çıkmadan önce kurduğum ekipmanın yerinde olmadığını gördüm. Bu gerçekten dalışta başınıza gelebilecek olaylardan bir tanesi. Siz ekipmanınızı kuruyorsunuz ama bir arkadaşınız geliyor ve sizin ekipmanınızı alıp dalışa gidiyor. Sizi dalıştan soğutabilecek kadar kötü bir davranış.

Log Book Kaydı
Dalış Süresi 46 dakika
Derinlik 14 metre
Dalış Yeri Oasis Reef (Kaş)
Buddy Melih Can BEDİR
Eğitmen – Dalış Lideri Cüneyt ÇAKIN (627977)

Dalış öncesinde kurduğunuz ekipmanınızı eğer teknede varsa bir kasanın içerisine koyunuz. Bu sayede ekipmanın kişisel olduğu düşünülüp kimse tarafından kullanılmayacaktır.

Dalış sırasında rutin hava kontrollerini yapan eğitmenimiz Oğulcan Sözen arkadaşımızın gösterdiği hava değeri karşısında inanamadı ve kendi kontrol etmek için Oğulcan’ ın yanına doğru ilerledi. Değer doğruydu. Dalışın daha 15 dakikası olmadan Oğulcan’ ın tüpündeki havadan geriye 20 bar hava kalmıştı. Görünürde her hangi bir kabarcık veya kaçak gözükmüyordu veya en baştan beri biz farkına varamadık. Bu durumda normalde dalışı bitirmemiz gerekiyordu ancak bulunduğumuz nokta teknemizden uzakta olduğu ve yüzeyde gerçekten fazla akıntı olduğunu için dönüşü 8 metre derinlikten eğitmenimiz yedek hava kaynağını Oğulcan ile paylaşarak devam ettik. Tekneye geldiğimizde sorunun gerçekten ne olduğunu merak ediyorduk ve bunu anlamak için hızlıca sudan çıktık.

Aklımıza ilk gelen şey regülatör arızasıydı. Çünkü regülatörler arıza yaptığında hava kesmek yerine çok fazla hava vermeye çalışırlar ve sürekli hava verirler. Bu yüzden tüpün hızlı boşalması mantıklı geldi bize. Ancak kontrol ettiğimizde dolu tüpleri boş tüplerden ayırt etmek için kullanılan ve tüpün hava çıkışına yapıştırılan kağıt bandın Oğulcan’ ın tüpünün üzerinde durduğunu gördük. Basınçtan bandın ortasındaki bir kısım yırtılmış o kadar. Bant sapasağlam orada duyuyordu. Bu hata hava kontrolleri yapılmasa ne kadar ciddi kazalara sebebiyet verebilir hepimiz biliyorduk.

Dalış öncesinde; ekipman kurulu sırasında, dalışa başlamadan hemen önce, dalış sırasında mutlaka ekipmanlar dalış arkadaşı (buddy) ile birlikte karşılıklı kontrol edilmelidir. Bunun yapılması kişiyi hem dalışta rahat ve emniyette hissettirir hem de bir sorın olmasını riskini azaltır.

Bu dersin üzerine ekipmanlarımızı tekrar kurduk ve öğlen yemeğinden sonra yapacağımız o güzel ve özel yer için dinlenmeye başladık. Ben dinlenmeyi yine suyun içinde olarak kullanmayı seçtim. Maske, palet ve şnorkelimi takarak eğitim dalışı yapan arkadaşlarımın yanına gittim. 8 metrede eğitim yapıyorlardı ve birden bir şey oldu. Suyun altında halay çekmeye başladılar. Bende makineyi hocaya verip onları çekmesini istedim. Suyun altında halay çekebiliyorsak, artık biz olmuşuz demektir.

Dinlenme kısmını da bitirdikten ve teknede yemeğimizi yedikten sonra dalış için hazırlanın çağrısı geldi. Ekipmanımı kontrol ettim, bu sefer yerindeydi. Bir sorun gözükmüyordu. Bende ekipmanımı kuşandım ve suya atladım. Akıntı biz dinlenirken biraz daha artmıştı. Dalış yapacağımız noktaya yüzeyden gidip sonrasında dalış yapacağımız için bir akıntı ipi açıldı tekneden ve ipin üzerine inci taneleri gibi dizildik.

Son arkadaşımızda suya girdikten sonra yavaş yavaş sırt üstü yüzmeye başladık. Kafamı sola çevirdiğimde tekneye başlı bir tane bot vardı. 3 – 5 dakika palet vurduktan sonra o bot yine aynı yerdeydi. Bir sonuç alamıyorduk bu yüzden olduğumuz yerden dalışa başladık ve geçmemiz gereken sığ kısmı suyun altından dibe yapışık olarak sürünerek geçtik. Sonrasında karşımıza uzun bir karanlık ve sessizlik belirdi. Bu sessizlik karanlıkla birlikte olunca huzur yerine, korku ve endişe veriyordu. İlerlemeye başladık. Yavaş yavaşa derinliğimiz 18 metrelere geldiğinde eğitmenimiz bu noktada durmamız gerektiğini işaret etti ve sakin bir şekilde aşağı bakın işareti yaptı. Aşağı baktığımızda bir uçurumun kenarında bekliyorduk. İki kocaman duvarın arasından dibe doğru inen bir uçurum. Nefes kesiciydi ve denildiği kadar da harikaydı. Bazı arkadaşlarımız yüzerlilik kontrolünü yapamadıklarından uçurumun girişindeki zemin parçasına kadar alçaldılar. Bizde onların yanına eğitmenimizin işaretiyle indik.

Log Book Kaydı
Dalış Süresi 35 dakika
Derinlik 22 metre
Dalış Yeri Canyon (Kaş)
Buddy Melih Can BEDİR
Eğitmen – Dalış Lideri Kadri ESER (646639)

Derinliğimiz 22 metreydi ve uçurumun kenarından aşağıya bakıldığında korkutucu bir karanlık gözüküyordu. İki tane duvara baktığım üzerilerinde yer yer mercanlar vardı. Etrafta fazla balık yoktu, sebebini dönüşe çıkmaya hazırlandığımız sırada derinliğin 12 metre olduğunda fark ettim. Hep su üzerinde hem de suyun altında hava çoşmuştu. Rüzgar hızını arttırmış ve dalgalar büyümüştü. Dönüşümüz başladığımız gibi yorucu olacaktı ama bu sefer akıntı arkamızda olduğu için sadece yönlenmek için palet vuracaktık. Suyun üzerine çıkmamıza 3 metre kala bir dalga hepimizi suyun üzerine fırlattı ve kendimizi direk suyun üzerinde bulduk.

Tekneye doğru akıntıyla sürüklenirken dalışın başında gördüğümüz bot biri geldi ve aldı. Sonrasında tekneye geçtik ve artık ikinci günümüzü de tamamladığımıza göre İstanbul için dönüş hazırlıkları başlayabilirdi. Dalış defterlerimizi imzalattık ve şu anda halan kullanmakta olduğum dalış defterimi Yusuf Ziya Şulekoğlu‘ ndan hediye olarak aldım.

Tekneden indikten sonra otelimize geçtik ve hazırlıklarımızı yaptıktan sonra İstanbul’ a doğru hareket ettik. Yine güzel bir dalış turunu tamamlamış ve güzel hatıralarla geri dönmüştük. Bu noktadan sonra elimizden geldiğince farklı dalışlar yapmak için farklı dalış noktaları aramaya başladık. Ama benim ilk hedefim küçükken ailem ile birlikte gittiğimiz Bodrum Müzesine bir kere daha gidip, Bodrum da dalış yapmaktı.

chevron_left
chevron_right