Sosyal olmak tam olarak nedir? İnsanlarla konuşmak veya insanların hep yanında mı olmak acaba? Tam orasını bilmiyorum ama etrafımdaki bir sürü arkadaşım sosyal olmak ve diğer insanlara yardım etmek için boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirecek işler yapıyorlar.

İnsanların veya kurumların; kendi çıkarlarını olduğu kadar toplumun çıkarlarını geliştirebilecek ve koruyacak faaliyetler yapmasına Sosyal Sorumluluk deniyor. Sosyal sorumluluk için eğitim, çevre, sağlık konuları başta olmak üzere hayvan hakları ve benzeri konularda bir sürü çalışma yapılmakta. Bunları internet üzerinde bulmak veya yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlatmak çok kolay.

Sosyal sorumluluk projeleri insanların bir araya gelip – güçlerini birleştirdikleri – birlikte bir soruna çözüm üretmek için yaptıkları projelerdir. Bu yazıyı geçen gün internette gezerken gördüğüm HomelessFonts projesi için yazmak istediğim. Proje sokakta bulunan evsizlerin dertlerini anlatmak için yazdıkları kartonlardaki yazıları font olarak dijital ortama aktarıyorlar. Site üzerinden bu fontları satın aldığnız zamana kazanılan para evsizlerin daha iyi koşullarda yaşamalarını sağlamak için kullanılıyor.

Aklıma geldiğince güzel sosyal sorumluluk projelerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yorumlayın