Yürüyüş yapmak için fazla bir bahane aramama gerek yok. Canım istediğinde yürüyüş yapmak hoşuma gidiyor. Tek başıma yaptığım yürüyüşleri spor olarak değil sadece bir yere yetişmek olarak düşünebilirsiniz. Ancak arkadaşlarımla yaptığım yürüyüşler çok zevkli oluyor ve keyif alıyorum.

Şehirde yürüyüş yapma alışkanlığını bana Anıl Şarkoğlu kazandırdı. Aslında ilk yürüyüşümüz Beşiktaş – Sarıyer arasında bir ceza ve performans yürüyüşü olarak planlanmıştı ama sonrasında benim ve bir kaç arkadaşın hoşuna gidince rutin yürüyüşler haline geldi. Fakat çoğu zaman başka işlerimizin yoğunluğundan dolayı bu yürüyüşleri yapamaz oldum. Bu sefer farklı olmasını umut ederek yürüyüşlerimize başlıyoruz.

11 Nisan 2014 günü Batın Zengin ile birlikte yürüyüşümüze başladık. Aşağıda kayıtlarını ve bilgilerini göreceğiniz gibi 11.4 kilometre civarında bir yol yürüdük. İlerleyen haftalarda bu mesafenin artarak devam etmesini sağlıyor olacağız.

Bilgiler ve İtiraflar

İlk olarak bilgileri vereyim, sonrasındaki itiraflar daha komik olacak. İlk planladığımızda yürüyeceğimiz mesafe Beşiktaş – Sarıyer arasındaki parkurdu ve sonrasında geri dönüş sağlayacaktık. Sarıyer de dinlenirken yemeyi planladığımız böreklerin motivasyonuyla yürüyüşümüze çok heyecanlı başladık. Benim sırtımda 5 kilogram civarında bir yük olmasına rağmen Batın’ ın elinde sadece matara vardı.
Şimdi gelelim itiraflara; ilk önce yürüyüş için çok fazla ara verdiğimizden dolayı İstinye civarlarında yorulmaya başladık. Sonra seçtiğimiz ayakkabıların yürüyüşe uygun olmadığını ayaklarımızın altı su toplamaya başlayınca farkkettik. Batın bütün yürüyüş boyunca elinde taşıdığı matarayı dönüşte benim çantama iliştirdi ve en son itiraf dönüşte minibüsle döndük. 🙂

Bizden sporcu olur mu bilmiyorum ama bu planladığımızdan daha kısa süren yürüyüşte şunları öğrendim;

  • Yürüyüşte ayakkabı önemli
  • Yanınıza planlanandan biraz daha fazla su alınmalı
  • Sarıyerde börek yemek yerine İstinye de börek yemek daha güzel

Aşağıda yapmış olduğumuz yürüyüşe ilişkin bilgiler bulunmakta. Yürüyüş yapmaya devam ettikçe yazı olarak yazmaya ve bilgilerini paylaşmaya devam edeceğim. Farklı parkurlar ve farklı mesafelerde yürüyüşler yapmak hem rutinden kurtulmayı hem de performansınızı arttırmayı sağlayacaktır. Son olarak unutulmaması gereken bir nokta yürüyüş bir aerobik antrenmandır ve ömrünüzü uzatmak için faydalıdır.

Yorumlayın