Bazı şeyler için tesadüfü kendimiz yaratırız. Benim askere gitmem ve Emre ile tanışmam gibi ve tabiki Emre’ nin grubu Nora ile tanışmam… “Aşk Tesadüfleri Sever” filmindeki kadar tesadüfümüz olmasa da yeterli sayıdaki tesadüf bu yazıyı yazmamda kendimi ikna etmeme yetti.

Emre ile askerliğimizin usta birliği olan Yalova Hava Meydan komutanlığında tanıştık. Başlarda fazla olmayan ve karşılıklı sinir harplerinden sonra, karşılıklı konuşarak halledilemeyecek bir sorun olmadığına karar verip arkadaş ve kısa sürede kaynaşarak güzel bir grubun parçası olduk.

Haftasonu çarşılarda paylaşılan müziklerin arasına Nora’ nın şarkıları da girince hayatımıza Nora girmiş oldu. Ama aslında hepimiz askere Nora ile tanışmaya geldik. 😉

Nora bir Ankara grubu. Bilmeyenler çok azdır, Ankara dan bir sürü rock, metal ve pop grubu çıkmış, kimisi başarılı olmuş, kimisi maddi veya başka sebeplerden dolayı hayatına son vermiştir. Grup ve müzik konusunda maden gibi olan Ankara dan çıkan Nora diğer gruplara nazaran şu anda beklemede gibi gözüken ama aslında bestelerin yazılmaya devam edildiği bir grup.

Hakılıyım dimi Emre?

Emre Diker: Bir grup olarak değil ama kişisel olarak bestelerimi yazmaya devam ediyorum.

O zaman şöyle yapalım biraz detaylara girelim. Yoksa böyle gün ortası radyo programları gibi olacak.

Kendini biraz tanıtabilir misin?

Çankaya Matematik – Bilgisayar bölümü mezunuyum. 6 senedir gitar çalıyorum. Dinlediğim müzik tarzıyla yaptığımız müzikle arasında dağlar kadar fark olmasına rağmen, hayat içerisinde yaşanılan acı tatlı olayların müziğimizde birleştirmeye çalışıyoruz. Gruptaki rolüm (sağ açık) geri vokal ve ritim gitar.

Nora’ yı biraz tanıtabilir misin?

2006 yılı içinde üniversiteden arkadaşım olan Cem SÖNMEZ ve Erçin BURÇ ile kurduğumuz daha sonradan Eren SUNA ve Gül ERKEKLİ’ nin katılımıyla devam eden en son olarakta Rock’n Dark Express 2008 yarışmasında tanıştığımız Artı grubunun solisti Sercan ALKIŞ’ ın Noraya bass gitarist olarak katılmasıyla kadromuz son halini almıştır. Tarzımızı yaptığımız bestelerin çeşitliliği ve sound’ umuzun biraz daha sert olması nedeniyle alternatif metal olarak sınıflandırabiliriz. Bestelerimizde daha çok duygu yüklü öğeler barınmaktadır. En son olarak ta yaptığımız bestleri “Ruhsuz Kadın” adlı ablümümüzde toplayarak, hayallerimize biraz olsun ulaşmış olduk.

Yaşadığınız zorluklar nelerdir?

Amatörlükten yarı profesyonelliğe geçişte her grubun, yaşadığı maddi zorluklar, albüme koyulacak şarkı seçimleri ve okuduğumuz okullardan dolayı kısıtlı zamanımızın olması dezavantaj olarak söylenebilir. Ama iyi bir şeyler yaptığımızı düşünüyoruz.

Rock’n Dark ile bir ikinciliğiniz var, bunun size getirisi veya götürüsü ne oldu?

Tek getirisi Sercan ALKIŞ’ ın grubumuza ve kişisel olarak söylemem gerekirse; Sercan gibi bir dosta sahip olmamı sağladı. Götürüsü olarakta; belki o yarışma snrasında albüm yaparak sesimizi daha geniş bir kitleye duyurma imkanımız olabilirdi.

Önceden konuştuğumuzda sözleri senin yazdığını söylemiştin. Bir şarkı söz yazarı sözleri yazarken içinde bulunduğu ruh halini sözlere yansıtır. Bu sende de tahminen olmuştur. Sözleri yazarken etkilendiğin kişiler olaylar nelerdir?

Genelde sözleri vokal yazar ama bizim grupta bu yükü davulcumuz Erçin ile birlikte paylaşıyoruz. Onun adına cevap veremem ama, ben sözlerini yazdığım bestelerde zaman zaman eskiyi, zaman zaman da içinde bulunduğum ruh hali ekseninde yazmayı tercih ediyorum.

Askerdeyiz ve şu anda yaptığımız bu röportaj biraz sıkıntı olabilir ama fazla detaya girmeden askerliğinin nasıl geçtiğini ve askerliğin nasıl bir şey olduğunu söyler misin?

Askerlik benim için; her Türk gencinin yapması gereken ve yaşaması gereken bir ortam çünkü her tarzdan insanın tek çatı altında toplayıp, onları tanıyabileceğiniz ortamı yaratan tek yer. Kişisel olarak askerliğin bana kattıkları; sabır, sizin gibi dostlar edinmiş olmam.

Keşke askerde olmasaydım veya iyiki askere gelmişim dedirten olaylar nelerdir?

Keşke askere gelmeseydim dediğim; koğuşlardaki gereksiz ortam (çoluk çocuk uğraşmak), iyi ki gelmiş dediğim; süre ise askerlik yeminini ettiğimiz andan itibaren bulunduğumuz ortam, giydiğimiz kamuflajın rengi ve belki hayatımın hiç bir evresinde tanışamayacağım iyi ve kötü insanlarla tanışmam.

Çok fazla detaya girmeden askerlik esnasında yaşanılan tatlı, acı duygusal anlar daha önce yaptığımız bestelerde temel malzeme olarak kullanılmasa da bundan sonra yapacağım bestelerde büyük ölçüde yer alacaktır. Çünkü sende hak verirsin ki, ayrılıklar sivilde can acıtırken, bu tip olayları askerde yaşamak atlatmak açısından biraz daha zor oluyor.

Çoğu grup önceden kişisel güven kazanmak için Cover yaparak yola çıkarlar. Nora yola nasıl çıktı?

Biz cover yapmaktan çok, diğer yerli ve yabancı metal gruplarının parçalarını stüdyolarımızda ve konserlerimizde çalarak başladık. Kurulduğumuz şubat ayından sonra ilk bestemiz olan “Ruhsuz Kadın”‘ ı bitirdik. Ama maddi imkansızlıklardan dolayı kaytı için 3 – 4 ay beklememiz gerekti. Bu düşünce tarzından dolayı, olmasını ne kadar çok istesek de albüme bakıldığı zaman sadece kendi bestelerimizi görebilirisiniz.

Peki hayaliniz olan albüm ve hedef kitleye ulaşmak ile ilgili sen askerden döndükten sonra bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

Grupta her zaman hayali yaşamayı daha çok seven kişinin ben olduğumu söylerler. Bu bakımdan şu andan sonrası için grup elemanları olarak Ankara da toplaşıp beraber vakit geçirip, stüdyoya girmek bile müzik konusunda bizi tatmin etmek için yeterlidir sanıyorum.

Nora’ nın “Ruhsuz Kadın” albümüne MySpace üzerinden noratr kullanıcı adıyla ulaşabilirsiniz. Ben bu yazıda Nora’ nın en sevdiğim şarkısı “Bırak Derdini” şarkısını paylaşmak istiyorum. Parçayı paylaşmadan önce bu parçayla ilgili olarak kullanım iznini Emre Diker arkadaşımdan aldığımı belirtmek isterim. Sonra yok bey duymadım, yok ben görmedim olmasın lütfen 🙂

Yukarıdaki yazı askerdeyken Emre ile yaptığım röportajdan sonra yazacağım demiştim ama notlarımı aldığım kağıtları anca bugün bulabildim odamı toplarken. O yüzden öncelikle Emre den özür diliyorum.

Yorumlayın