Hava Durumu


İstanbul Hava Durumu
Orca projesinin bir kısmında hava durumu bilgilerine ihtiyacım oldu. İhtiyacım olan bilginin 2013 yılının başından itibaren olması ve belirli Türkiye şehirleri için olmasından dolayı ilk gittiğim yer Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ ne baktım. Ancak istediğim bilgileri bulamadım. Bu yüzden yurt dışındaki sitelere bakmaya başladım. Baktığım sitelerin içersinde API bakımından ücretsiz olması ve hızla geliştirebiliyor olmam seçeneklerinden Wunderground üzerinden bilgileri almaya karar verdim.

Sitenin API için ücretsiz hesap açabiliyorsunuz ve geliştirmeleriniz yapabilmek için dakika da 10 günde 500 request olmak üzere json veya xml olarak ücretsiz kullanılabiliyor.

Sitenizde eğer hava durumu widget’ ı istiyorsanız da çok hoş görselli widgetları var. Onları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca site içerisinde kullanılmayı incelemek isterseniz örnek kodlar mevcut.

Sağladığı verileri arasında uyarıların, planlama ve ileri tarihli tahminlerin olması geliştireceğiniz uygulamalar için de yardımcı olacaktır. Küçük bir not, Türkiye için kullanacaksanız hava alanlarının Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) kodlarını kullanabilirsiniz. LTBA (İstanbul Atatürk Hava Limanı), LTAC(Ankara Esenboğa Hava Limanı) olarak kullanılıyor.

Yorumlayın