Fotoğraflar ve Koordinatlar

Koordinatli Fotograf ÖzellikleriBugün şirkette farklı bir talep ile uğraştım. Bu yazıda bu talep içerisinde bulduğum ve faydalı gördüğüm bir bilgi paylaşacağım. Öncelikle gelen talepten kısaca bahsedeyim. Talep; bir görsel üzerindeki koordinat bilgisinin alınması ve veri tabanına kaydedilmesi.

İlk olarak bir görsel içerisine ek bilgileri nasıl eklenebileceğine baktım. Değiştirilebilir resim dosyası formatı (Exif) sayesinde yapılabildiğini ve bu bilgileri GPS ölçümü yapabilen cihazların dışında elle de oluşturulabileceğini öğrendim [1].

Aklımdaki senaryo şu şekilde; görseli byte dizisi olarak alırım ve sonra onu Image objesine çeviririm ve ordan attribute olarak alırım. Planıma göre az biraz değişiklikle istediğimi yapabildim. Bunun için biraz internet desteğiyle Image objesinin  ProperyItems içerisinden alabileceğimi ve belli indexlerin belirli bilgilere denk düştüğünü buldum[2].

Aşağıdaki kodda araştırdıklarımı bir araya getirerek istediğimi yapmayı başardım.

Kullandığı ConvertExifGpsToDouble methodunu Exif dokümanını inceleyerek yapmaya çalıştım.

İstediğim bilgiye ulaştım ve istenilen talebi kapattım. Ufak bir kodda olsa biraz daha eli yüzü toplanarak daha bir kütüphane içerisinden kullanılabilir. Bu arada denemeler için kullandığımız görsel aşağıda. 🙂
Koordinat Bilgisi İçeren Fotoğraf

This article has 1 comments

  1. Özgür Coşan

    Öncelikle paylaşım için teşekkürler, faydalı bir içerik olmuş ancak MemoryStream ve Image nesnelerinin using içerisinde kullanılması faydalı olacaktır. Aksi durumda nesneler dispose edilmediği için uygulama belirli bir işlem sayısı sonrasında Out Of Memory hatası atacaktır.

Yorumlayın