İlk Gün, İlk Heyecan (Çeşme 2008)

Okuma Süresi: 6 dakika

Çok eğlendiğimiz havuz eğitimimizden sonra artık deniz dalışlarının zamanı gelmişti. 1 Mayıs günü Bahçeşehir Üniversitesi önünden otobüsümüze bindik ve İzmir’ in güzel bir yeri olan kendi adındaki bir yarım adaya sahip olan Çeşme’ ye doğru yola çıktık.

Eğlenceli ve biraz bizi tedirgin eden bir yolculuktan sonra otelimize vardık. Tedirginliğin sebebi dalışla alakalı değil bunu belirtmek isterim. Dalış eğitmenlerimizin yanlarında getirmiş oldukları “The Big Blue” isimli filmi biz dalgıç adaylarına izletmeleri oldu. Film iki çocukluk arkadaşı Enzo ve Jacques isimli iki karakterin maceralarını anlatıyor. İkisi de dalgıç bu arada. Jacques’ in babası denizde dalış sırasında ölüyor ve iki arkadaş bir birlerinden kopuyorlar. Büyüdükten sonra bir araya geliyorlar ve sonra dalışla ilgili maceraları başlıyor. Gerisini anlatmasam iyi olur bence izleyin. Ama sadece şunu belirtmek istiyorum dalışa denizkızı ve yunus görürseniz saldırmayın bu filmin etkisinde kalarak.

Bu arada unutulmaması gereken bir başka noktada dalıştan önce yapılmaması gerekenlerle ilgili bir şeyleri bilmemize rağmen yineden yapmış olmamız.

Dalıştan belli bir süre önce – en az 12 saat önce – alkol veya kişisel kondisyonu engelleyecek maddelerin alınmamalıdır.

Otele vardıktan sonra kısa bir dinlenmenin ardından hemen teknemize geçtik. Heyecanla karışık olarak güzel bir duygu vardı içimde (Kolay değil alışık olmadığım bir dünyanın misafiri olacaktım). Teknemiz küçük ama şirindi. Adada büyüdüğüm için denize alışığım fakat ilk defa bir dalış teknesi gördüğüm için biraz şaşırmıştım. Her şey askılarda asılı bir sürü ekipmanın olduğu bir tekne.

İlk günün ilk dalışı aynı zamanda benim ilk eğitim dalışım için hocalarımızın seçtiği yer Eşek Adası olarak bilinen çeşme açıklarındaki bir adanın sakin ve sessiz bir koyuydu.

Dalış eğitmenimiz Kadri ESER (646639). Biz daha tekne yeni hareket etmişken, Kadri hocamızın gösterdiği bir teknik sayesinde ufak alanda çok iyi şekilde organize olarak fazla beklemeden direk suya girdik. Kadri ESER hocamızla yaptığımız bu dalışın bir diğer özelliği ise Çeşmedeki dalış sezonunu açan ilk dalış olmasıydı. Suya girdiğimizde eğitmenimiz bize neler yapacağımızı anlattı ve 8 metre derinliğe indik. İndiğimiz yer dümdüz bir kumluktu ve etrafımızda az biraz şerit yosunlardan vardı.

Bir dalış teknesinseyseniz, tekne brifingi verilene kadar zamanınız olacaktır. Ekipmanlarınızı hazırlamaya başlayın. Size uyacak elbise, BCD ve paleti bir yere ayırın. Bazı teknelerde kasalar vardır bunları kullanabilirsiniz. Bu hazırlık siz suya inmek için hazırlanmaya başladığınızda hem sizin kolay hazırlanmanızı hemde suya girerken sakin kalmanızı sağlayacaktır. Ama sakın malzemenizi hazırlıyorsunuz diye tekne brifingini kaçırmayın!!!

İlk eğitimimizde temel beceriler olan maske tahliyesi, regülatör bulma, yedek hava kaynağından soluma, regülatörümüzü temizleme ve benzerlerini yaptık. Bu beceriler kolay gibi gözükse de, acil bir durum olduğunda sizin pakinlememenizi sağlayacak olan ve hayatınızı koruyacak olan beceriler. Biraz abartılı yazmış olabilirim ama suyun altına indiğinizde güvenlik seviyenizi abartmanın zararı değil faydası olduğunu göreceksiniz. Temel becerilerimizi bitirdikten sonra eğitmenimiz bizi gömüldüğümüz kumdan kaldırttı ve etrafımızı turlamaya başladık. Güzel bir tur attık ve şerit yosunların arasında su altının gerçek sahibi olan canlılar gördük. Bu canlıların yanında oraya hiç ait olmayan şeyleri görmek beni açıkçası biraz üzdü. Poşetler ve alüminyum kutular… Bunların su altındaki canlılar için ne kadar zararlı olduğunu tekrar söylemeye gerek yok bence.

Her dalgıç bir su altı gönüllüsüdür ve onun korunması için elinden geleni yapması gerekmektedir. Su altının sahip olduğu şeylerin yüzeye çıkmaması ve yüzeye ait olan şeylerin su altına inmemesi gerekmektedir.

Dalışımız bitti ve teknemize çıktık. Kadri hocamız çıkar çıkmaz bize iki şey söyledi; “Bir sonraki dalış için ekipmanları hazırlayın” ve “hazırlığını bitiren yukarı gelsin bir değerlendirme yapalım”. Biz hemen ekipmanlarımızı hazırladık ve işini bitirenler yukarı doğru çıktılar. Eğitmenimiz bize su altıda dikkat etmemiz gereken ve eğitim sırasında yaptığımız hataları söyledi. Bunlar bizim daha iyi bir dalgıç olmamız açısından gerçekten önemli noktalar. Bu konuşmanın ardından teknedekiler yemeğin hazır olduğunu söylediler ve herkes bir anda yemek için aşağıya indi, tabi ki bende. Dalış insanı acıktırıyormuş sanki…

Log Book Kaydı
Dalış Süresi 35 dakika
Derinlik 8 metre
Dalış Yeri Eşek Adası Koyu (Çeşme)
Buddy Herman DILDIL
Eğitmen – Dalış Lideri Kadri Eser (646639)

Belli bir süre dinlenmenin ardından ikinci dalışımıza hazırdık. Ama zaten ilk dalıştan sonra Kadri hocamızın bize söylediklerini yaptığımız için aslında birinci dalıştan çıktığımızda çoktan ikinci dalış için hazırdık. Bu sayede çok hızlı bir şekilde suya atladık. Bu dalışımızda bir dalgıcın acil bir durumda yapması gereken becerilerden biri olan kontrollü acil yükselmeyi yaptık ve sonrasında zaman yine gezmeye kaldı. Dalış bittiğinde bende bittiğimi düşünüyordum. Yorulmuştum. Fakat içimde güzel bir his vardı. Ben bu dalış işini galiba başarmıştım. Bu benim görüşümdü, Kadri hocamıza sormamız gerekiyordu detayları ya da benim dalışı yapıp yapamadığımı. İçimdeki ses “Fatih bu işi yaptın hemde güzel yaptın” diyordu.

Log Book Kaydı
Dalış Süresi 40 dakika
Derinlik 10 metre
Dalış Yeri Eşek Adası Koyu (Çeşme)
Buddy Herman DILDIL
Eğitmen – Dalış Lideri Kadri Eser (646639)

Teknede biraz uzandım ve diğer arkadaşlarımızında sudan çıkmalarını bekledik. Herkes sudan çıktıktan sonra tekne hareket etti ve otelimize dönüşe geçtik. Otele döndüğümüzde duşumuzu aldık ve çeşme gecelerine doğru yola çıktık. Çok fazla çeşme gecelerine gidemedik aslında, ertesi gün dalış yapacağımızın bilinciyle yemekten sonra bir kilo dondurma alarak; ben, Herman DILDIL ve Melih Can BEDİR ile otelimize döndük. Üç kişiydik ve dondurmayı bir şekilde eşit şekilde yememiz gerektiğini düşündüğümüzden dondurmayı pay etme işini Melih’ e pasladık. Hızlı bir mühendislik hesabından sonra hepimize 333 gram düşen dondurmalarımızı yedik ve uyuduk.

O gece rüya görmeyi çok bekledim uyumadan önce. Fakat çok yorulmuş olmalıyım ki hiç bir rüya görmedim. Gözlerimi açtığımda sabah çoktan olmuştu. Yeni bir dalış gününe hazırdık.