Eski Bir Dostla Buluşma (Çeşme 2014)

Uzun süredir keyif için dalış yapamadığımdan dolayı, şöyle ağız tadıyla güzel bir dalış yazısı yazamamıştım. Belli bir süre öncesinde Antalya da bir arkadaşımın düğünü için bulunurken BUSAK (Bahçeşehir Üniversitesi Su Altı Kulübü) eski başkanlarından İbrahim Halil BİLDİRİCİ beni aradı ve kulübün eski üyelerinin geleceği bir dalış planladıklarını söyledi ve benimde katılmamı istediğini söyledi. Çok kısa düşündükten sonra (parasını veya kimlerin geldiğini düşünmedim, sadece uzun süredir keyif dalışı yapamadığımı düşündüm) kabul ettim.

Dalış için Cuma akşamından okulun önünden yola çıkılacak, ilk gün dalış yapılacak ve son gün eğlenmek için dalış dışından bir şeyler yapacağız ekip olarak akşam üstü de yola çıkacağız, Pazartesi günü sabah erken saatlerde İstanbul’ a geri dönmüş olacağız ve direk işe gideceğiz. Plan bana yeterince makul geldi, bu plan için ödediğimiz para gerçekten çok makul olarak belirlenmiş. Bu fiyatı buradan açıklamam biraz haksızlık olacaktır o yüzden yazmıyorum, ama merak edenler iletişime geçebilirler.


Uzun süredir dalış yapmadığım için, dalış öncesinde biraz nefesi toplamak için iş yerine yürüyerek gidip gelmeye ve dönüşte uzun yollardan yürüyerek eve gelmeye çalıştım. Bunu yapmasaydım dalış yapacağım arkadaşlarımın dalış zevkinin çabuk bitmesine sebep olabilirdim, bunu düşünerek hem de suyun altında daha fazla kalmamı sağlaması için bunu yaptım.

Uzun süre dalış yapmadıysanız, dalış yapmadan ortalama 1 – 2 hafta öncesinde sigara ve nargileyi azaltmak, alkole ara vermek ve aerobik egzersiz yapmanız; dalıştaki kramp ve fazla hava tüketimi sorunlarını azaltacaktır.

Sabırsızca beklediğim Cuma günü geldi ve sabahından dalış çantamı hazırlayıp işe gittim. Mesai saati bitince de üniversitesinin önüne gittim. Öncesinde daha önceden dalış yaptığım ve uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımla biraz sohbet ettim. Hepsin çok özlemem ve dalışta güvenebileceğim insanların gelmesi beni daha da mutlu etti.

Otobüse bindik ve yola çıktık. Bu arada aklıma ilk dalış yaptığım an geldi. Yine aynı ekiple böyle bir şekilde yola çıkmıştık ve yine Çeşme’ ye dalışa gidiyorduk, nasıl yaparım korkusuyla gidiyorken, şimdi hadi artık dalış yapalım diye düşünüyordum. Ertesi gün dalış olduğundan ne kadar fazla dinlenirsem o kadar iyi düşüncesiyle, bu güzel düşüncelerle dinlenmeye çalıştım.

Saat 05:00 gibi otele geldik ve 09:30′ a kadar dinlenme imkanımız oldu. Bu arada odalarımıza yerleştik ve biraz uyuyabildik. Kahvaltımızı yaptıktan sonra dalış için Dalyan Köy Liman’ ında bulunan teknemize doğru yola çıktık. Teknemizde hocamız Mehmet HUZ ile tekrar karşılaşmak bir sürpriz oldu benim için, daha önceden Çeşmedeki en keyifli dalışımı onlarla yapmıştım. Yine onlarla dalış yapacak olmamız güzel bir tesadüftü.

Dalış için ilk yerimiz Monem Batığı olarak belirlendi. Monem Batığına daha öncede dalış  yapmıştım ve gerçekten hayran kalmıştım. Monem Batığı bulunduğu derinlik itibariyle yeni ve tecrübeli dalgıçlar için ideal bir dalış noktası sunmakta ve akıntının az olması halinde su fazla bulanmayacağı için yüzeyden de şnorkel ile çok rahat gezilebilir. 75 metre uzunluğundaki gemi tersaneye sökülmeye giderken karaya oturmuş.

Log Book Kaydı
Dalış Süresi 51 dakika
Derinlik 16,3 metre
Dalış Yeri Monem Batığı (Çeşme)
Buddy Melih Can Bedir (40177562260)
Dalış Lideri Fatih Tatoğlu (46123202594)

Gemi üzerinde güzel bir gezinti yaptıktan sonra benim liderliğimde geminin etrafında dolaşmaya ve gemiye daha önceden yaptığımız dalıştan bazı izler bulmaya çalıştık. Eski dostumuz Monem Batığı ile artık görüşmenin zamanı gelmişti. Ancak 4 yıl öncesinde yaptığımız dalışta çok rahat görebildiğimiz ve heybetli bir şekilde karşımızda duran kaptan köşkünü yerinde bulamadık. Kaptan köşkünün yan duvarlarının çökmesi sonucunda kaptan köşkü komple çökmüş, buna ek olarak gemi üzerinde çok fazla halat ve ağ parçası bulmamız bizi biraz rahatsız etti.

4 yıl öncesinde gezerken içerisine girmemizde güvenlik için hiç bir sıkıntı olmayan makine dairesine bu sefer giremedik, hangarları yukarıdan gezmemiz daha güvenli olacağı için bunu da güvenliğine inandığımız noktalara girerek yapabildik. Geminin beklediğimden fazla yıpranmasından dolayı aklımda olan gezinti planını biraz değiştirerek devam edebildik. Dalış bittiğinde normalde olmaması gereken bir dalış profiline de geminin beklediğimizden fazla yıpranması biraz sebep oldu.

Dalışı tamamladık ve yüzeye doğru çıkışımızı gerçekleştirdik. Ekipteki herkesin 3 yıldız olması liderlik yaparken beni biraz tedirgin etti, ancak beklediğimden çok daha güzel bir dalış olduğunu arkadaşlarımdan duyunca gerçekten çok sevindim. Dalış ekibinde olan; Serkan ÇETİNKAYA, Melih Can BEDİR, İbrahim Halil BİLDİRİCİ, Kadir Tolga AKBULUT, Eren ILMAZER’ e teşekkür ederim.

Dalış bittikten sonra ekipmanlarımızı hazırlayıp bir sonraki noktadan önce yemek yiyeceğimiz bir noktaya geldik, bu arada teknede, deneme dalışı – discovery dalışı – yapacak kişiler olduğu söylendi. Bizim ekipten oldukları için bu dalışları biz yaptıracaktık. Dalış yapmayacak arkadaşlar yemeklerini yerken bizde deneme dalışları için suya girdik. Deneme dalışları için seçilen yer eskiden Eşek adası olarak seçilirdi, bu sefer Jandarma koyunu seçtik.

Deneme dalışları bittikten sonra bir sonraki dalış noktamız olan Yatak Odası‘ na doğru yola çıktık. Yatak odası ortalama 14 – 16 metrelerde olan ve bir ufak kaya parçasının içerisinde bulunan bir mağaradan oluşan ve mağaranın üstünde temiz havaya açılan bir odadan oluşuyor. Tecrübesiz dalıcılar için olmasa bile az tecrübeli dalıcılar için rahatlıkla tecrübe edebilecekleri bir nokta. Yalnız dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmakta. Her mağara dalışında olduğu gibi mağara içine girildiğinde zemine yakın palet vurulmaması en bilinmesi gereken bilgidir. Zemin Pudra kıvamında kumdan oluştuğu için dipte palet vurulması sizden sonra gelecek kişilerin hiç bir şey görmeden, zevksiz bir dalış yapmalarına sebep olacaktır.

Log Book Kaydı
Dalış Süresi 42 dakika
Derinlik 14 metre
Dalış Yeri Yatak Odası (Çeşme)
Buddy Kadir Tolga Akbulut (35161478320)
Dalış Lideri Eren Yılmazer (46954412780)

Yatak odasında dalışı bitirdikten sonra, teknemiz limana doğru dönüşe geçti. Tek gün dalış yaptığımız için teknedeki eşyalarımızı topladık ve hazırlandık. Dalış bittikten sonra ekip olarak yorulmuş olmamıza rağmen, gerçekten güzel bir dalış günü geçirmemiz ve eski arkadaşlarımla birlikte dalış yapıyor olmak gerçekten beni çok mutlu etti.

Otele döndükten sonra, hazırlandık, yemek yedik ve eğlenmek için güzel bir mekana geçtik. Ertesi gün sabah kahvaltıdan sonra yine aynı yere geçtik ve dalıştan sonraki günümüz tam bir tatil günü olarak geçirdik. Yazı tam olarak bu kadar, ancak eski ekip arkadaşlarımla uzun süredir dalış yapamadığım veya yapmadığım için kendime bu tur sonrası baya kızdım. Bundan sonra BUSAK ekibiyle olan dalışlara katılmak için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Daha önceden dalış yaptığım ve ilk defa dalış yaptığım bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. 4 yıllık arayı artık bir şekilde kapatmak için bol bol dalış yapıyor olmam gerekiyor. Çünkü daha sonraki zamanlarda eğitmen olarak ekibe katkı sağlamaya çalışacağım.

chevron_left
chevron_right