ORM

Enginær Projesi; Netron zamanında çalışmaya başladığım ve farklı versiyonlarını yazmışta olsam aslında hiç bir zaman tamamlayamadığım bir Object-Relational Mapping projesiydi. Daha sonrasında projenin adını çok çok farklı şekillere soktum – sosyal ağ bile yapmaya çalıştım. 🙂

Şu anda çalıştığım şirkette gördüğüm bazı noktalar için yaptığım düzeltmeler bana Enginær için yaptığım geliştirmeleri hatırlattığından dolayı bu projeye tekrardan start vermenin mantıklı olabileceğini düşündüm. Daha önceden LLBLGen Pro kullanan kişilerin çok alışık olacağı bir ORM yapısının yanına bazı ek özellikleri de eklemeye çalışacağım. Özellikle de konsept olarak aklıma gelen ancak uygun bir uygulama bulamadığım bazı özellikleri Enginær içerisine eklemeye çalışacağım.

Orca Projesinin; data katmanını oluşturmasından dolayı test edilmesi ve birlikte geliştirilecek olmaları daha hızlı ilerlemem için fayda sağlayacaktır.

İlk adım için MySQL taraflarında geliştirme yapıyor olacağım ancak sonrasında diğer veri tabanları içinde destek eklemeyi planlıyorum.

This article has 1 comments

  1. Pingback: ORM | Fatih Tatoğlu

Yorumlayın