[Code Review] SQL Değer Atama

Şirketteki bazı uygulamalarımız arasında bilgi transferi yapılması için trigger kullanıyoruz. Çarşamba günü yayına aldığım bir trigger güncellemesi bizim uygulamamız için düzgün çalışırken, aynı tabloyu kullanan bazı uygulamalar için hata vermeye başlamış. İlk incelemeleri yaparken diğer uygulamaların tam bilgilerle gelmediğini farkkettim. Daha detaylı inceleme yaptığımız zaman çok ufak bir hata ile karşılaştık. Bu ufak hata sql sorgularını kontrol ediyorken aklımızda olması gereken bir nokta.

Yukarıdaki kodu çalıştırdığınızda beklenen sonuç Text_ | | şeklinde olabilir ancak. Tam olarak aşağıdaki sonuç elde ediliyor.

Query Result

Sorguyu aşağıdaki gibi düzelttiğimiz de esas istediğimiz sonucu elde ediyoruz.

Query Result

SQL sorgularını review ederken mutlaka değişkenlerin bir değere sahip olduğunu kontrol etmemiz gerekiyor. Bunu göz ardı ettiğimiz zaman uygulamaların çalışmasını aksatabiliriz.

Not: Hatayı tespit etmek için uygulama seviyesini kullandığımız da, hatalar yapılması gereken business işlem noktasında gelmeye başlayabilir. SQL sorgularının reviewları için SQL Profiler kullanılması faydalı olabilir.

This article has 1 comments

  1. Fatih Tatoğlu

    Facebook üzerinden yazınının linkini paylaştıktan sonra bir soru geldi. Kontrol ettim ve eklemesini yapıyorum hemen.

    Eğer SQL Server versiyonu 2012 ve üzerinde ise string fonksiyonları arasında olan CONCAT methodu işimizi görüyor. Bunun için yazıdaki kodları aşağıdaki gibi güncellememiz yetiyor.

    Sonucu yine ilk değer atamışız gibi oluyor.

Yorumlayın