Bir kova buzu kafandan aşağı boşaltır mısın? Soru çok açık dimi, cevabınızda aslıda çok ama çok açık olacaktır. Neden? Durduk yerde kafanızdan aşağı bu dolu bir kovayı neden boşaltacaksınız değil mi?

Peki başka bir soru sorayım size; “ALS nedir?” Bu sorunun cevabı aslında önemli bir noktayı ifade ediyor. ALS bir hastalık; halk arasında sinir iletimi bozukluğu olarak bilinen ve şu anda gerileten ilaçlar dışında geçerli bir tedavisi bulunmamaktadır. ALS (amyotrophic lateral sclerosis) veya (Motor Nöron Hastalığı) hastaları yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri, hayat kalitelerinin normal insanlar gibi olmasını sağlamak adına bir sürü çalışma yapılmakta.

Türkiye de bu hastalık için yardımcı olmak ve detaylı bilgi almak için ALS MNH Derneğine başvurabilirsiniz.

Bu hastalık için Dünya çapında başlatılan bir sosyal proje olan #IceBucketChallenge kuralları çok basit olan ve ALS hastalığının farkına varılması için yürütülen başarılı bir kampanya. Challenge dedik, Ice Bucket dedik heme kurallardan bahsedeyim o zaman.

Kurallar çok basit; challenge için bir kova buzlu suyu alıyorsunuz ve başınızdan aşağı döküyorsunuz. Sonrasında 3 kişiye meydan okuduğunuzu söylüyorsunuz. İnsanların haberi olması ve tabiki meydan okuduğunuz insanların haberi olması için bu faaliyetinizi Facebook, YouTube, Twitter, Vimeo gibi sosyal platformlarda paylaşıyorsunuz. Eğer 24 saat içinde meydan okuduğunuz kişiler bu görevi kabul etmezlerse 100$ gibi bir ücreti ALS hastaları için bağışlıyorlar.

Şu ana kadar izlediğim videolarda bana bir Challenge gelmediğinden kuruyum şu anda ama dikkatimi çeken noktalardan bir tanesi firmaların CEO ları veya kurucuları ALS hastalığına dikkat çekmek için ellerinden geleni bu Challenge sayesinde yapıyorlar. Bu arada en ilgnç olanı da Facebook CEO’ su Mark Zuckerberg’ in Microsoft CEO’ su Bill Gates’ e gönderdiği görev oldu. Bill Gates biraz kendince bir çözüm ile bu Challenge’ i kabul etti ve yapması gerekeni yaptı.

Bu arada merak ediyorsanız tanınmış insanlar para vermek yerine başlarından aşağı buz dolu kovaların geçirmeleri gerçekten bu sosyal projenin çok daha hızlı yayılmasını sağladı. Türkiye ye geldiğimizde ise bu sosyal proje hızla yayılıyor. Yemeksepeti CEO’ su Nevzat AYDIN’ a gelen Challenge’ i kabul etti ve Yemeksepeti Kampüs bahçesinde güzel bir Challenge paylaştı. Umarım ünlülerde bu sosyal projeye katılarak, ALS hastalarının normal insanlar gibi yaşamaya çalışmalarına destek olurlar.

Söylemeden geçemeyeceğim bir nokta, Nevzat AYDIN hem Challenge’ ı kabul etti hem de 1000 TL bağış yapacağını söyledi. Herkesten bu şekilde güzel bir katkı bekleniyor.

Not: Videoları paylaşırken #IceBucketChallenge hashtag’ ini koymayı unutmayın 😉

This article has 2 comments

  1. Fatih Tatoğlu

    Burcu Esmersoy da meydan okumaya cevap verdi.

Yorumlayın