Agile Summit 2014 Ardından Tony Grout
Katılımcı Kartı

Yemeksepeti çalışanı olarak bende Agile Summit 2014′ e katıldım.

Şirket olarak SCRUM uygulamaya başladığımızdan beri, bu agile yaklaşım hakkında düzenlenen seminerler, webinerler ve kitaplar ile ilgili kaynakları takip etmeye çalışıyorum. Bu faaliyetlere katılmak diğer şirketlerin yaşadığı sorunları görmek ve buldukları yaratıcı çözümleri kendimize uyarlamak için fırsat olarak görüyorum. Bu fırsatlardan bir tanesini geçen hafta cuma günü (24 Ekim 2014), İstanbul Dedeman Otelde düzenlendi. Yemeksepeti olarak kalabalık denebilecek bir kadroyla oradaydık.

Açılış konuşmasının ardından Skype’ ta Head of Agile Transformation olarak görev alan Tony Grout sunumuyla başladık. Erken saat olmasından ve biraz hızlı konuşmasından dolayı biraz durgun geçtiğini düşünüyorum. Konu önemli ve dikkatle dinlenmesi gereken bir konu – Herding Growth Hackers at Scale – olmasına rağmen fazla ilgimi aktaramadım, ancak genelde sunum ile ilgili aldığım bir kaç not var ve bunlardan anladıklarımı anlatmaya çalışacağım. Tam olarak sunumu birebir bulamayabilirsiniz. 🙂

Şirketinizi Tanıyın ve Takip Edin

Aslında herkes şirketini tanıyordur diye düşünüyorum ama Tony’ in söylemeye çalıştığı şirketinizdeki iletişimi etkileyeceği için nasıl bir sisteminiz var. Simple, Chaotic, Compilacated veya Complex… Bunu bildiğiniz zaten şirketinize uygun bir çözümü daha rahat bulabilirsiniz. Şirketinizin hangi sisteme sahip olduğunu bilmediğinizde uygun çözümü bulmak için zorlanabilirsiniz. Çok basitçe bunları da açıklamaya çalışayım;

Simple System

Basit sistemler girdileri ve çıktıları belli olan sistemlerdir. Kaynakların arasındaki bağlantı ve sistemin nasıl çalıştığı oldukça belirlidir. Sürprizler ön görülebilir ve çok hızlı aksiyon alınabilir.

Chaotic System

Başlangıç koşulları önemli olan, girdileri ve çıktılarından içeriği tahmin edilemeyecek sistemlerdir. Aslında günümüzde kullanılan çoğu sistemler bu şekildedir. Tahmin edilebilirlilik konusunda biraz sıkıntı oluşturabilmektedir.

Complicated System

Bir kaç sistemin bir araya gelmesiyle oluşan sistemlerdir. Bu sistemlerde en önemli konu ayrık sistemlerin bir arada çalışmabilir olmasının sağlanmasıdır.

Complex System

Bir çok değişkene bağlı ve girdilerine göre çıktıları ve içeriği değişebilen sistemlerdir. Tahmin edilmesi zordur. Risklidir ve bir çok bileşenden oluşabilir.

Innovation Complexity Politics

Tony Grout’ un belirli kavramların tam olarak neleri içerdiğini anlattığı sunum.

Şirket içi İletişim

Şirket içinde bir iletişim kültürünün oluşturulması büyürken yaşanacak sıkıntıların ve tahmin edilmesi zor gibi gözüken konuların çok daha rahat göz önüne çıkmasını sağlayabilir. Bunu sağlayabilmek için öncelikle şeffaf olarak bilgi paylaşımının yapılması ve kişileri iletişim noktasında motive edecek davranışların tercih edilmesine dikkat çekildi. Hatta içsel iletişimin inovasyon hızıyla kıyaslandı.

Agile teknikler bu hızın yakalanmasını sağlayabilir ancak yinede temel olarak şeffaf bir bilgi akışının olması çok önemli. Bu konuyla ilgili Tony’ in anlattıklarından iki tane kısım dikkatimi çekti. Basit olarak bunlardan bahsedeyim.

Monotonluk ve Sıkıcılık

İçsel iletişimi devam ettirmeye çalışma ilk başta insanların bilgi paylaşımında rol oynadıklarını gördüklerinden hızlı ve motive edici olabilir ancak ilerleyen zamanlarda sıkıcı ve monoton hale gelebileceği için tercih edilmeyebilir. Bu kırılma noktası aslında, Agile dönüşümlerde çokça karşılaşılan Muscle Memory (Kas Hafızası) olarak bilinen kavramın etkisinin olabileceğini düşünüyorum. Buna ek olarak çoğu zaman farkedilmeden ortaya çıkabilen Social Loafing (Sosyal Aylaklık) de olabilir düşüncesindeyim. Çözüm olarak devam edin, vazgeçmeyin. Bir kültür oluşturmaya çalışıyorsunuz ve hiç kimse kolay olacağını söylemedi 😉

5 Maymun Deneyi ve Deneyim Aktarımı

Sosyolojik veya Psikolojik deneyleri takip etmeye çalışıyorum kendi çapımda ama bu deneyi açıkçası ilk defa duydum ve bazı farkındalıklar oluşmasını sağladı benim tarafımda. Deney için 5 tane maymunu almışlar ve bir kafese koymuşlar. Ortaya bir yere bir merdivenin üzerine bir tane muz koymuşlar. Bir tane maymun muza doğru hareket ettiği sırada diğer maymunlara soğuk su sıkılmış. Belirli bir süre sonra her hangi bir maymun merdivene yönelmeye çalıştığında diğer maymunlar tarafından ısırılmış ve merdivene çıkması engellenmiş. Biraz daha zaman geçtikten sonra hiç bir maymun merdivene yanaşmamış. Bilim insanları bir farklılık olarak bir tane maymunu değiştirmişler ve hiç bu deneyle alakası olmayan başka bir maymunu kafese koymuşlar. Doğal olarak bu maymun merdivendeki muz için harekete geçmiş ve eski olanlar bu maymunu da ısırmışlar.  Bir kaç ısırmalı denemeden sonra yeni maymun merdivene sebebini bilmeden öğrenmiş ve merdivenden uzak durmuş. Eski maymunlardan bir tane daha çıkartılmış ve yeni bir maymun eklenmiş. Yine aynı süreçler olmuş ve bu şekilde bütün eski maymunlar yenileri ile değişene kadar devam etmiş. En son durumda kafeste olan maymunların hiç biri merdivene çıkmaması gerektiğini öğrenmiş ama sebepleri hakkında bilgileri yok, çünkü hiç soğuk suyla ıslanmadılar. 🙂

Yukarıda anlatmaya çalıştığım deney aslında bir kültürün nasıl paylaşıldığını ve nerede bilgi eksikliği olduğunu açıkça gösteriyor. Bu deneyi kendi takımlarımıza ve çalışma ortamlarımıza uyguladığımız zaman göreceğimiz ve düzeltmemiz gereken en önemli noktanın içsel iletişim olduğunu söyleyebilirim. Yeni bir takım üyesinin eklenmesi takıma motivasyon sağlayabileceği gibi üyenin sosyal aylaklık göstermesine, sebebini bilmeden bir şeyleri kabul etmesine ve ileriye doğru aktarmasına neden olabilir.

Bu durum için Tony’ in önerisi Yemeksepeti’ nde aktif olarak kullanmaya çalıştığımız ve belirli kısımlarda faydalarını kişisel olarak gördüğüm topluluklar. Benzetmek gerekirse eski Yunan’ daki Agora veya Roma’ da olan Forum olarak düşünebiliriz. Çok kaba taslak olarak bilgi birikimi olan veya olmayan sadece ilgisi olduğu için katılabileceğiniz bir insan topluluğu olarak düşünün. Yeni bir fikir veya teknoloji denemeden önce bu topluluklarda konuşarak tecrübelerin paylaşılmasını veya eski bilindik ve güvenilen teknolojilere bağlı kalmış kişilerin(!) fikirlerini değiştirmelerine neden olabilecek yerler. Faydaları çok olabileceği gibi tamamen kişilerin istekleri ve çabalarıyla oluşturulduğu için, ısrarlı olunması ve takip edilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Aksi taktirde sadece konuşmalar ve pizza party konseptinden ileri gitmeyebilir.

Yazılar çok uzun olacağı için ilk sunumları kişi bazlı sonraki sunumları ise tek yazı içinde toplamaya çalışacağım. Bu yazımı Tony’ in sunumda kullandığı iki felsefik cümle ile tamamlıyorum. Diğer yazılarda görüşmek üzere.

Give them the skill to fail safe.

Give them the skill to communicating focus effectively.

This article has 1 comments

  1. Pingback: Agile Summit 2014 Niels Pflaeging | Fatih Tatoğlu

Yorumlayın